رنیوم فلزی ارزشمند اما ناشناخته

آیا میدانید یکی از گران بها ترین فلزات دمیا چقدر کم یاب است

رنیوم یک عنصر شیمیایی با نماد Re و عدد اتمی 75 است. این یک فلز گذار از ردیف سوم به رنگ خاکستری نقره ای ، در گروه 7 جدول تناوبی است. با تخمین متوسط ​​غلظت 1 قسمت در میلیارد (ppb) ، رنیوم یکی از نادرترین عناصر پوسته زمین است. رنیوم سومین نقطه ذوب و دومین نقطه جوش بالاترین عنصر پایدار را در 5903 K دارد. رنیوم از نظر شیمیایی به منگنز و تکنسیوم شباهت دارد و عمدتا به عنوان محصول جانبی استخراج و تصفیه سنگ معادن مولیبدن و مس بدست می آید. رنیوم در ترکیبات خود طیف گسترده ای از حالت های اکسیداسیون را از 1 تا 7+ نشان می دهد.

رنیوم در سال 1925 کشف شد ، آخرین عنصر پایدار کشف شده بود. این نام از رودخانه راین در اروپا گرفته شد.

 

فوق آلیاژهای رنیوم بر پایه نیکل در محفظه های احتراق ، پره های توربین و نازل های اگزوز موتورهای جت استفاده می شود. این آلیاژها تا 6٪ رنیوم دارند و ساخت موتور جت را به بزرگترین کاربرد واحد تبدیل می کنند. دومین کاربرد مهم به عنوان کاتالیزور است: رنیوم یک کاتالیزور عالی برای هیدروژناسیون و ایزومریزاسیون است و به عنوان مثال در اصلاح کاتالیزوری نفتا برای استفاده در بنزین (فرآیند اصلاح فرم) استفاده می شود. به دلیل در دسترس بودن کم نسبت به تقاضا ، رنیوم گران است ، در حالی که قیمت آن در 2008/2009 به بالاترین میزان خود رسیده است و در هر کیلوگرم 10600 دلار آمریکا (هر پوند 4800 دلار آمریکا) است. به دلیل افزایش در بازیافت رنیوم و کاهش تقاضا برای رنیوم در کاتالیزورها ، قیمت رنیوم از جولای 2018 به 2844 دلار آمریکا برای هر کیلوگرم (1290 دلار آمریکا برای هر پوند) کاهش یافته است.

 

تاریخ

“Nipponium” در اینجا هدایت می شود. برای عنصر 113 ، به نیهونیوم مراجعه کنید.

رنیوم  آخرین مورد عناصری است که دارای ایزوتوپ پایدار هستند (عناصر جدید دیگری که از آن زمان در طبیعت کشف شده اند ، مانند فرانسیوم ، رادیواکتیو هستند). وجود یک عنصر هنوز کشف نشده در این موقعیت در جدول تناوبی اولین بار توسط دیمیتری مندلیف پیش بینی شده بود. سایر اطلاعات محاسبه شده توسط هنری موزلی در سال 1914 بدست آمده است.  در سال 1908 ، ماساتاکا اوگاوا ، شیمی دان ژاپنی اعلام کرد که 43مین عنصر را کشف کرده و نام آن را نیپونیوم (Np) به نام ژاپن گذاشته است (به ژاپنی نیپون). با این حال ، تجزیه و تحلیل اخیر وجود رنیوم (عنصر 75) را نشان داد ، نه عنصر 43 ، اگرچه این تفسیر مجدد توسط اریک اسکری مورد سال قرار گرفته است. بعداً از نماد Np برای عنصر نپتونیم استفاده شد و نام “نیهونیوم” نیز به نام ژاپن به همراه نماد Nh بعدا برای عنصر 113 استفاده شد. عنصر 113 نیز توسط تیمی از دانشمندان ژاپنی کشف شد و نام آن در ادای احترام به کارهای اوگاوا. 

 

به طور کلی رنیوم توسط والتر نودداک ، آیدا نودداک و اوتو برگ در آلمان کشف شده است. در سال 1925 آنها گزارش دادند که این عنصر را در سنگ معدن پلاتین و مواد معدنی کلمبیت کشف کرده اند. آنها همچنین رنیوم را در گادولینیت و مولیبدنیت یافتند. در سال 1928 آنها توانستند 1 گرم از عنصر را با پردازش 660 کیلوگرم مولیبدنیت استخراج کنند.در سال 1968 تخمین زده شد که 75٪ از فلز رنیوم در ایالات متحده برای تحقیق و تولید آلیاژهای فلز نسوز استفاده شده است. چندین سال از آن نقطه طول کشید تا سوپرالیارها به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.