نقش انگیزه در قانون جذب

نقش انگیزه در قانون جذب

نقش انگیزه در قانون جذب و تأثیرش در موفقیت
همه‌ی ما برای شروع هر کاری نیاز به انگیزه داریم. در واقع انگیزه، محرک ما برای اقدام به هر کاری است. عده‌ای از آن به عنوان معنای زندگی نیز یاد می‌کنند. هر عمل کوچک یا بزرگی که روزانه در زندگی انجام می‌دهید دلیل یا دلیل‌هایی دارند. مثلاً غذا می‌خورید برای رفع گشنگی یا درس خواندن برای کسب علم، پیشرفت و پیدا کردن شغل و… . انگیزه در واقع چرایی رفتار است و چرایی، رفتارهای هدفمند دیگران را تعریف می‌کند. با وجود انگیزه است که انسان‌ها سختی‌هایی را تحمل می‌کنند تا به هدف و خواسته خود برسند. هر چه انگیزه از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، میزان پایبندی و پایداری شما در پیشبرد کارهایتان بیشتر است. برای همین است که همه تلاش می‌کنند برای رسیدن به هدفشان انگیزه‌های متعددی ایجاد کنند، تا مبادا بین راه خستگی و سختی آن‌ها را منصرف کند یا از پا دربیاورد.
انگیزه دو نوع است؛ انگیزه درونی و انگیزه بیرونی. انگیزه بیرونی از محیط به فرد داده می‌شود مثل جایزه، پول، مقام، شهرت، اعتبار و… انگیزه درونی یا ذاتی در درون فرد شکل می‌گیرند مثل حس لذت، افتخار به خود و اعتماد به نفس و … .
از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند در ایجاد انگیزه به شما کمک کند، این است که قبل از انجام هر کاری چرایی آن را برای خود مشخص کنید. اگر ندانید که چرا این کار را می‌خواهید انجام دهید وقتی به قسمت سخت ماجرا برسید خیلی راحت آن را رها می‌کنید. اما با دانستن چرایی، آن کار برایتان مهم می‌شود و نیروی خود را برای اتمام آن ذخیره می‌کنید.
افکار و اعتقاداتتان را از محدودیت نجات دهید و بدانید که طبق قانون جذب رسیدن به هرچیزی برای شما ممکن است، کافی است که بخواهید و باور داشته باشید که توانایی رسیدن به آن را دارید. بسیاری از اوقات محدودیت‌های ذهن شما در مورد موفقیت باعث می‌شود انگیزه‌ی خود را از دست بدهید. نباید قدرت و توانایی‌های خودتان را دست کم بگیرید. اگر هم زمانی محدودیت‌های ذهنتان مانع ادامه راه شد، یادآوری موفقیت‌های بزرگ دیگران و همچنین رکوردهای گینس می‌تواند شما را از این افکار بازدارنده رها کند.
یا اگر که در یک کاری چندبار شکست خوردید، این باور محدود کننده را از خودتان دور کنید که شما دیگر نمی‌توانید موفق شوید.
این که اطراف شما را چه آدم‌هایی پر کرده‌اند، خیلی خیلی مهم و تأثیر گذار است.
همیشه افرادی هستند که شما را تشویق می‌کنند، به شما انرژی مثبت می‌دهند تا کاری را که شروع کرده‌اید تمام کنید و اگر زمانی ناامید و شکست خورده شدید برای ادامه دادن کمکتان می‌کنند و در نهایت از موفقیت شما خوشحال می‌شوند.
در مقابل انسان‌هایی هم در اطرافتان وجود دارند که منبع انرژی منفی و ناامیدی و غر هستند. چون خودشان باورهای محدودی دارند و فکر می‌کنند که کارهایی که شما می‌کنید خیلی سخت و غیرممکن هستند؛ با کلام منفی که از باور خودشان نشأت می‌گیرد شما را هم دلسرد می‌کنند و انگیزه‌ی شما را از بین می‌برند.
حال تصمیم با خودتان است که اطرافتان را با آدم‌های مثبت پر کنید یا منفی. شاید کار سختی به نظر برسد و نتوانید تمام و کمال اطرافیان‌تان را غربال گری کنید؛ اما اگر به توانایی‌های خودتان باور داشته باشید با وجود همه مدل انسانی در کنارتان به موفقیت می‌رسید.
پیشرفت‌های کوچک را نادیده نگیرید. پیشرفت هرچقدر هم ناچیز باشد باعث افزایش انگیزه و انرژی می‌شود. همین که انسان ببیند تلاش‌هایی که کرده حتی کم، نتیجه داده است؛ حس مثبت و خوشحالی را افزایش می‌دهد. شکرگزاری بابت این تغییرات مثبت باعث افزایش آن احساسات و انرژی می‌شود.
برای دیدن پیشرفت‌های کوچک، هدف بزرگتان را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید. این کار باعث می‌شود وسط راه از رسیدن به هدف بزرگ ناامید نشوید. ولی به یاد داشته باشید که مبادا هدف اصلی خود را فراموش کنید. مدام هدف بزرگ‌تان را به خود یادآوری کنید و اجازه ندهید در ذهنتان کمرنگ شود. هدف خود را روی برگه‌ای بنویسید و جایی نصبش کنید که همیشه آن را ببینید و یادتان بیاید برای چه چیزی در حال تلاش هستید. این کار باعث می‌شود انگیزه شما هر دفعه با دیدن هدف تازه تر شود و بیشتر انرژی بگیرید.
حواستان پرت کارهایی که سنخیتی با هدف اصلی شما ندارند، نشود. کارهای غیرمرتبط تمرکز شما را می‌گیرد و انگیزه‌تان را هم از بین می‌برد.
در انجام کارهایتان از متخصص در همان زمینه مشاوره بگیرید و سعی کنید نقاط ضعف و قوت خودتان را پیدا کنید تا با آگاهی مسیرتان را ادامه دهید. وقتی نقاط ضعف خود را برطرف می‌کنید انگیزه‌تان هم افزایش پیدا می‌کند.
راهنمایی و مشاوره گرفتن از افراد باتجربه باعث می‌شود اشتباهات کمتری مرتکب شوید و انگیزه خود را از دست ندهید.
در طول مسیر حواستان باشد نگذارید حتی کوچک‌ترین چیزها روان شما را آزار بدهد. سعی کنید در اوقات فراغت هم به میزان انرژی و انگیزه خود اهمیت بدهید. موسیقی‌های شاد و انرژی بخش، کتاب‌های موفقیت، فیلم‌های انگیزشی و… می‌توانند به انرژی و انگیزه شما کمک کنند.
از شکست‌ها و ناکامی‌هایتان درس بگیرید و به عنوان نکاتی کلیدی برای پیشرفت از آن‌ها استفاده کنید. نگذارید آن‌ها انرژی شما را نابود کنند و باعث درجا زدن و ناامیدی شوند. بلکه با دقت مشکلات را بررسی کنید و سعی کنید در ادامه راه تکرارشان نکنید.
هیچ وقت خودتان را با کسی مقایسه نکنید. این بزرگ‌ترین بدی در حق خودتان است. این را در نظر بگیرید که همه در شرایط یکسانی نیستند که بخواهند نتایج یکسانی بگیرند. توانایی‌، استعداد، انگیزه، شرایط خانوادگی، شرایط روحی و همین طور میزان تلاش هرکس با دیگری متفاوت است.
لازم نیست برای شروع و ایجاد انگیزه منتظر اتفاق خاصی باشید و هیچ تلاشی نکنید. چون هیچ وقت آن اتفاق خارق‌العاده نخواهد افتاد. تنها کاری که باید بکنید این است که شروع کنید. یک قدم در راهی که مد نظرتان است بردارید، انگیزه‌ها خودشان به سمتتان می‌آیند.
راهکارهای زیادی برای افزایش انگیزه وجود دارند که در این جا به چند مورد آن به اختصار اشاره کردیم، برای یادگیری مطالب بیشتر و تمرین برای به کار گیری آن‌ها، دوره‌های کارشناس جذب شویدِ امیر شریفی و سایت پرورش افکار، می‌توانند کمک قابل توجهی به شما بکنند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.